Znáte ten pocit, kdy přemýšlíte nad svou školou, prací, nebo nějakým koníčkem a ptáte se, má to ještě vůbec smysl?

Proč se mám stále učit ty nepotřebné věci v chemii, proč mám pracovat 8 hodin denně za chabý plat, nebo proč cvičím na klavír tak často, když všichni okolo se jen baví?

Já ho teda znám! Kolikrát už jsem se chtěla na něco taky vykašlat, s tím, že to přece nemá cenu, nemám z toho žádné potěšení, výsledky stejně nevidím hned a třeba se ani nikdy nedostaví. V takových chvílích mám pocit, že nic nemá smysl. Propadám takové mírné skepsi a nejradši bych se vším praštila…

Ale pak se objeví malé zrnko naděje, že přece ještě není konec, že to vlastně všechno dělám kvůli něčemu, kvůli nějakému konci, na který se můžu těšit. Bez naděje, že jednou budu mít hezkou práci, která mě bude bavit nebo že třeba budu moct krásně zahrát Mozarta na klavír, bych to pravděpodobně nezvládla a vykašlala se na celý ten proces.

Naděje je něco jako náš hnací motor, žene nás kupředu i ve chvílích, kdy už to všechno chceme zabalit. Věci a činnosti, které jsem zmínila, jsou avšak pouze dočasné a stejně nám nepřinesou trvalé uspokojení. I když se vše z toho naplní, tak stejně nebudeme šťastní.

Proto potřebujeme mít naději, že jednou budeme šťastní, že jednou budou věci v pořádku a tak, jak mají být. A tou nadějí je pro mě Ježíš, který slibuje, že pro ty, kteří v něj uvěřili, je připraveno lepší místo. Místo bez strachu ze zklamání, bez bolesti ze ztrát, bez smutku a neštěstí.
V Bibli se píše: ,,Požehnaný, kdo spoléhá na Hospodina a jehož nadějí je Hospodin.´´
(Jeremiáš 17:7). Z toho vychází má naděje a navíc vím, že všechno, co se stane na zemi, je jen dočasné a v porovnání s věčností se žebříček hodnot a priorit úplně přeorientuje. Thomas Carlyle řekl, že ,,člověk bez záměru je jako loď bez kormidla – ubožák, nicka, pan nikdo,´´ a tak nám všem přeji, abychom dokázali své úsilí a naději orientovat správným směrem a dělali věci, které budou mít smysl hlavně z pohledu věčnosti.

,,Chceš li ze svého života vytěžit maximum, musíš neustále myslet na věčnost a tvé srdce jí musí přikládat velkou hodnotu.´´ – Rick Warren

 

Dominika Stařičná

Share Button